Bahar Rehavetinden Kurtulmak İçin İpuçları

Orhan Veli’nin eve ekmekle tuz götürmeyi unutup tütüne alışmasına neden olan ve “Beni bu güzel havalar mahvetti..” diye sitem ettiği bahar ayları kapıya dayandı.

Bu mevsim öğrenciler için, tam siz çalışmaya başlamak üzere yoğunlaşıp nihayet masanıza oturmuşken elinde pizza ve filmle kapınızı çalan arkadaş gibidir. Yüzünüze güler, kendinizi iyi hissettirir ama miskinliğe ve hedeflerden uzaklaşmaya yol açar.

Bunu engellemek, hatta tam tersine, bahar aylarını daha da verimli geçirmek elinizde. Bunun için birkaç önemli ipucu size yardımcı olacaktır:

1.AMACINI GÖRÜNÜR YAP

Sene başında yola hangi amaçla çıkmıştın, onu  hatırla. “O okulunu kazanmak mı? Harika bir karne almak mı? Başının dertte olduğu o dersi artık sorun olmaktan çıkarmak mı?” Bu hedefini ve onun neden değerli olduğunu bir kez daha hatırlat kendine. Bu hedefini slogan haline getirip görebileceğin yerlere as. Odanın duvarlarına “Bekle beni x okulu!”, çalışma masana, kitaplarına “Hedef tam puan almak!” gibi motive cümleleri koy. Telefonunun, tabletinin ekranını o okulun görseli yap. Evet, yorulmaya başladın ama sen bu yola bir hedef için çıktın ve bu amacına az kaldı. Bunu kendine unutturma!

2.SİHİRLİ KELİMEYİ KULLAN

Bahar aylarıyla birlikte hava güzelleşir ve festival, konser, arkadaş buluşmaları gibi birçok etkinlik başlar. Arkadaşların da sanki hepsi sözleşmiş gibi sana birbirinden cazip plan ve tekliflerle gelir. Sen odana kapanıp ders çalışmaya uğraşırken dışarıda cıvıl cıvıl bir dünya seni kendine çeker. İşte tam o noktada kullanman gereken sihirli bir kelime var: “Hayır!”

Ne kadar ısrar ederlerse etsinler, bu dönem amaçların var, bunun için aylardır ter döküyorsun ve tam bu kadar yaklaşmışken programından ödün veremezsin. Belki sen ders çalışırken o partiye gidememek aklında kalacak ama emin ol o partiye gittikten sonra çekeceğin vicdan azabı çok daha can sıkıcı olacaktır. (Elbette asosyal ol demiyorum, kendini ödüllendireceğin zamanlar da olacak. O madde aşağıda, biraz sabır.)

3.GRUP OLARAK ÇALIŞ

Eğlence odaklı arkadaşlar ve günlük güneşlik bir hava seni yoldan çıkarmaya çalışıyorsa sen de kendi takımını kur. Bu mevsimde tek başına çalışmaya oturmak zor geliyorsa, o zaman senin gibi hedeflerine odaklanmış arkadaşlarınla çalışma grupları oluştur. Bir araya gelip çalışmak hem birbirinizi motive etmeye hem de ders konularında birbirinizi desteklemeye yarayan harika bir çözüm olacaktır.

4.BİRAZ HAREKET ET

Bahar aylarının vücutta ve ruh halinde oluşturacağı miskinliği önlemek için yapılacak ufak hareketler seni daha dinç yapacaktır. Çalışmaların arasına serpiştireceğin yürüyüşler, evde yapılacak birkaç egzersiz hatta asansör yerine merdivenle inip çıkmak bile sana iyi gelecektir.

5.AÇIK FİKİRLİ OL

“Hayattaki en büyük aptallık, aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edeceğini ummaktır.” der Einstein. Eğer bir türlü düzeltemediğin şeyler varsa dur ve farklı şekilde yapmayı dene. Uzun zamandır doğru sandığın yöntem, ortam veya kişilerin tabusunu kırmaktan çekinme. Odanda çalışamıyorsan salon masasını dene… Gecenin senin için verimli olduğu belki de bir şehir efsanesidir, o zaman sabah erken çalış bakalım biraz da… Müzik dinleyerek test çözmenin iyi (veya kötü) bir fikir olduğuna emin misin gerçekten? Bir türlü o konuyu anlamıyorsan hep aynı öğretmenden duymak yerine başka bir öğretmene sor bu sefer… Olmuyorsa başka şey dene, başka açıdan bak, farklı bir şekilde yap.

6.HAFTALIK PROGRAMLAR YAP

Hayatta belirsizlik kadar insanı yoran bir şey yoktur. Güne hayatın sana sunacaklarına razı olacak şekilde başlamak mı istersin, yoksa kendi hedef ve isteklerin doğrultusunda planladığın bir güne uyanmak mı? Planlı olmak hem önünü görmeni hem de düşündüğünden fazla boş zamanın olduğunu fark etmeni sağlar. Eğlenme ve dinlenme için geçireceğin zamanı vicdan azabıyla geçirmek yerine programında olduğunu bilerek keyfini çıkarabilirsin. Ayrıca belli bir programa uymak sana ders çalışma konusunda da önemli bir itici güç olacaktır.

7.ÇOK ÇALIŞMA, STRATEJİK ÇALIŞ

Öğrencilerin düştüğü klasik bir yanlış vardır: Çok ama plansız çalışıp zamanını boşa harcamak. Sırf vicdanını veya aileni tatmin etmek için saatlerce aynı dersi veya zaten çok iyi olduğun bir konuyu çalışmanın sana hiçbir faydası yok! Bunun yerine eksik olduğun dersleri çalış, yapamadığın konuların üzerine git. Örneğin açılar konusunda iyiysen artık 2 saat daha 50 açı sorusu çözmenin ders çalışmak değil kendini kandırmak olduğunu unutma. Planlı çalışarak hangi dersi ne zaman yapacağını, bir haftada kaç soru çözdüğünü, hangi ders veya konuları ön plana alman gerektiğini de belirlemiş ve daha sonra da bunun sonucunu somut olarak ölçmüş olursun.

8.KENDİNE ÖDÜL VE BONUSLAR VER

Gerçekten yoğun ve yorucu bir tempon var. Asıl ödülün hedefine ulaşmak olacak ama ara ara kendini mutlu ve motive edecek bonusları da kendine çok görme. Örneğin hazırlarken bile gözünü korkutan yoğun bir haftalık plana uyacaksan kendine o hafta sonu istediğin bir etkinliğe katılmayı vadet. Arkadaşlarınla geçirdiğin verimli bir soru çözme kampından sonra konsol oyununda bir iki maç yapmanın, iyi geçen bir sınavdan sonra aileyle ‘brunch’a katılmanın tadını çıkarabilirsin. Yeter ki ödülleri periyodik hale getirip cazibesini kaybettirme ve gerçekten hakkettiğini düşündüğün bir süreç sonunda olduğuna dair vicdanınla hem fikir ol.

9.SAĞLIKLI BESLEN

Uzmanlar bahar aylarında vücudun en çok B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu nedenle bol sebze, meyve, kuruyemiş tüket. Doktoruna danışarak multivitamin ve balık yağı takviyeleri almak da faydalı olabilir. Kahvaltının en önemli öğün olduğunu unutma. Sıkı bir kahvaltı, güne güzel başlamanın ilk adımıdır.

10.DÜZENLİ VE KALİTELİ UYU

Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak, gece uykusunu kaçırmamak, yatağa streslerden arınmış ve huzurla girmek gerekir. Uyumadan önce duş almak, biraz kitap okumak veya meditasyon yapmak, uykunu daha kaliteli yapacaktır. (Meditasyon için cep telefonu uygulamalarından faydalanabilirsin. Headspace veya Meditasyon uygulamalarını önerebilirim.)

11.HER DÜŞÜŞTE TEKRAR AYAĞA KALK

Kötü geçen bir sınav, bir türlü üstesinden gelemediğin bir ders veya konu, uyamadığın bir haftalık program, az zaman kalmasına rağmen hedefine yaklaşamadığın düşüncesi gibi olumsuzluklar seni asla yıldırmasın. Kendine olan inancını kaybetme. Önemli olan hiç düşmemek değil, her düşüşte ayağa kalkabilmektir. Koşu yarışlarında birinciyi son metrelerde atılan deparların belirlediğini, Edison’un binden fazla deney yapıp her seferinde başarısız sonuçlar elde ettiğini gördüğü halde yılmadan devam ettiği için ampulü icat edebildiğini unutma. Dünyanın en iyi takımları bile her maçı kazanamıyor. İniş çıkışlar olağandır. Tam sonuca yaklaşmışken bunu göremeyip pes edenler kaybeder ama olumsuzluklardan ders çıkarıp daha da kararlılıkla yürüyenler her zaman kazanır. Sen emin adımlarla yürüdüğün sürece tüm dünya saygıyla sana yol verir.

12.“O AN”IN HAYALİNİ KUR

Hedefin her neyse, o hedefe ulaştığın anı hayal et. Sınavdan çıktığında neşeyle “Zordu ama hepsini yaptım!” dediğin anı düşün. Bilgisayar ekranındaki o “Şu okulu kazandınız, tebrikler!” yazısını gör. Tüm bunları ayrıntılarıyla hayal et. O anda neredesin, yanında kimler var, ilk kim sana sarılıyor, neler hissediyorsun, ilk sevinç tepkin ne, nasıl kutluyorsun? O ana inan, sürekli pozitif ol ve en coşkulu şekilde o anı şimdiden hayal et ve yaşa. Düşüncelerin çekim gücü olduğunu unutma. Olumlu düşünmenin ve kendine güvenmenin gücünü kullan.

Unutma, bahar geçince yaz gelecek. Baharı, yazın sadece bir fragmanı olarak düşün. Başarılı bir eğitim döneminin ardından harika bir yaz seni bekliyor olacak.

Kendine inan!

* Vatan gazetesinde 4.4.2018 tarihinde,

E-koç dergisinde 20.03.2018 tarihinde yayımlanmıştır.

Canlı destek içinTıklayınız ...