Evden Çalışma Motivasyonu

İnsanların çalışma ile ilgili özellikleri ve tarzları oldukça kişiseldir. Kimi sabah erken saatte verimli olur kimi gece… Bazıları müzikle birlikte çalışmayı bazıları ise sessizliği tercih eder. Performans ile ilgili birçok unsurda olduğu gibi, çalışma mekanının verimi de kişiden kişiye değişir: Çoğu insan bir iş ortamında bulunmayı tercih ederken bazıları kafe, paylaşımlı ofis gibi -yine sosyal ama daha rahat- bir ortamda mutlu olur. Bazılarının verim alanı ise evidir ve “home-office” çalışmak onlar için hem işlevsel hem de konforlu bir seçimdir.

Evden çalışmayı kendisi seçen ve iş yaşamını buna göre tasarlayanlar için her şey yolunda olabilir. Ancak son zamanlarda Covid-19 salgını yüzünden evden çalışmak zorunda kalan insanlar için ciddi bir verim ve motivasyon sorunu olması kaçınılmaz. Deloitte Türkiye’nin Nisan 2020’de yaptığı bir ankete göre şu anda Türkiye’de şirketlerin %48,7’sinde tüm ekip üyeleri evden çalışıyor. Kısmen evden çalışan şirketlerin oranı %43,2. Bu ciddi bir oran ve bu durumun daha ne kadar süreceği de belirsiz.

Evden çalışırken verim ve motivasyonu üst düzeye çıkarmak için neler yapılabilir?

1) Evin içinde işe gidin

Ev hepimizin konfor alanı. Bize ait olan, kendimizi en rahat hissettiğimiz yer. Evden çalışırken bu konfor ve rahatlık bize engel olabilir. Televizyonun karşısında rahat koltuğumuzda, bir türlü çıkamadığımız yatağımızda, aile fertleriyle yemek yerken masanın bir köşesinde değil; kendimize hazırlayacağımız bir sessiz ve sakin ortamda çalışmalıyız.

Masamızı buna göre tasarlamalı; bilgisayar, defter, kalem vb araçlarımızla bu köşeyi çekici bir çalışma üssü haline getirmeliyiz. Orası bizim evdeki iş yerimiz olmalı. Oraya oturduğumuz anda, tıpkı iş yerimize gitmişiz gibi hem biz hem de ev halkı odağımızın iş olduğuna alışmalı.

2) Kendinizin CEO’su olun

Planlı olmak sadece evden çalışırken değil, hayatın her anında gerekli. Evden çalışırken trafikte geçirilen süre gibi etkenler ortadan kalktığından genellikle çalışma saatleri konusunda bazı esneklikler yaratılır. Bu esneklikler alışkanlık haline gelirse sorumluluklarınızın işleyişinde büyük bir problem yaratabilir. Buna izin vermemek için mutlaka bir çalışma planı oluşturun ve ona sadık kalın. Bu planı normal iş rutininize benzer şekilde yapmanız uyum açısından size yardımcı olacaktır. Örneğin normalde 09.00’da iş başı yapıyorsanız, evde çalışırken işe öğlen başlamayın. Her zamanki saatte yemek yiyin.

Günlük planınızın işlevsel olması için onu haftalık olarak güncelleyin ve kendi planınıza uyma konusunda kendinizi sıkı biçimde denetleyin.

3) Pijamaları çıkarın

Elbette evinizden çalışırken takım elbise giymeniz gerekmiyor ama bunun alternatifi de pijama olmamalı. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ama iş ciddiyetine yakışır bir kıyafet tercih etmeniz de çalışma motivasyonunuza katkıda bulunacaktır.

4) İşten eve ışınlanmayın

Çalışma masanızın başında otururken salona, mutfağa, yemeklere ve kahveye erişiminiz bir hayli kolay olacaktır. Çalışma esnasında sürekli mutfağa gitmek, kahve içmek, bir şeyler atıştırmak ve evcil hayvanınız ya da çocuğunuzla ilgilenmek sizi işinizden koparacağından verimliliğinizi düşürebilir. Bu nedenle on saniye önce çok önemli bir rapor yazıyorken bir anda kendinizi salonda eşinizle tv izlerken bulmayın.

Ev halkını da bu duruma ikna edin. Fiziksel olarak evin içinde olsanız da aslında çalıştığınızı ve tıpkı iş yerindeki gibi gereksiz rahatsız edilmemeniz gerektiğinizi açık açık konuşun ve kuralları netleştirin.

5) Çalışma araçlarınızı güçlendirin

Krizlerin en iyi tarafı doğru yönetildiğinde fırsata dönüşmesidir. Sizin de evden çalışırken birçok yeni program ve uygulama öğrenmeniz gerekecek ve bunlar zannettiğinizden çok daha kolay ve işlevsel.

Öncelikle sağlam ve hızlı bir internete sahip olduğunuzdan emin olun. Ev halkı içerde Netflix’den dizi izlerken siz de patron veya müşterinizle çok önemli bir online toplantı yaparken bağlantı sorunları yaşamak istemezsiniz değil mi?

Hem planlı olmak için hem online iletişim kurmak için birçok gelişmiş program var: Planlama için Google Takvim; depolama için Google Drive, One Drive; online iletişim için Zoom, Skype, Microsoft Teams… Bunların alternatifleri de mevcut.

6) Dağınık ruh halini devreye sokun: Mola ve egzersiz

Yapılan araştırmalar, öğrenme söz konusu olduğunda beynin iki farklı şekilde çalışabildiğini ortaya koyuyor:

1. Odaklanmış beyin

2. Dağınık ruh hali

Odaklanmış beyin, motive olduğumuzda ve belli bir şeyi öğrenmek üzere yoğunlaştığımızda ortaya çıkıyor. Örneğin ertesi gün gireceğimiz önemli bir sınav veya yapacağımız bir sunum için masaya oturduğumuzda bu “fokus mod” devreye giriyor. Beyin, öğrenilen bilgileri ön lobuna yerleştiriyor. Bu süreç, ortalama bir insan için 20-30 dakika aralığında devam ediyor.

Dağınık ruh hali ise beyin daha az enerji sarf ettiğinde ve net bir amaca odaklı olmadığında ortaya çıkan bir durum. Örneğin duş alırken, yürüyüş yaparken, uzanıp gözlerimizi dinlendirirken, ütü yaparken vb.

Biz genellikle öğrenmenin yalnızca (veya en çok) odaklanmış beyinle mümkün olabileceğini düşünürüz. Oysaki gerçek hiç de öyle değil. 1997’de Gordon Schulman çeşitli beyin taramalarının sonuçlarını inceleyerek insanların özel bir konuya dikkatini verdiğinde beyinde hangi bölgelerin aktif hale geldiğini görmeye çalışırken tam tersini fark etti: Hiçbir şey yapmadığımızda aktif hale gelen bölgeyi.

Yoğun ve odaklanılmış bir çalışmadan sonra kısa bir yürüyüşe çıkmak, basit birkaç egzersiz yapmak, duş almak ya da kafanızı dağıtacak bir başka sıradan işler yapmak öğrenmeye iyi geliyor. Konu beyinde oturuyor. Bu nedenle etkili öğrenme için iki durum, yani odaklanmış beyin ve dağınık ruh hali bir arada kullanılmalı.

7) ‘El ile gelen düğün bayram’: Sinerji grubu oluşturun.

İş arkadaşlarınız, ortaklarınız veya farklı sektörlerde de olsanız evden çalışan dostlarınızla iletişim içinde olun. Birbirinizi çalışma konusunda motive edin. Öğrendiğiniz bilgi ve yetkinlikleri (örneğin bu yazıyı) paylaşın. Öneriler alın verin. Yalnız olmadığınızı, evden çalışmayı fırsata çeviren sizin gibi birçok başarılı kişi olduğunu bilmeniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

8) Engelleri kaldırın

Evinizde çalışırken kendinizi bir bilgisayar oyununun başında ya da sosyal medyada bulmak istemezsiniz değil mi? Özellikle de şu dönemlerde virüs ile ilgili haberleri takip etmek, çalışırken hem zaman yönetiminizi engeller hem de motivasyonunuzu düşürür. Telefonların tıpkı işte gibi, sadece acil durumlar için ve molalarda kullanın.

Bir diğer engel de içinde bulunduğunuz süreçle ilgili olumsuzlukların moral bozması olabilir. Buna izin vermeyin:

“Eve hapsolduk” demeyin “Evimde, ailemle birlikte güvendeyim” deyin.

“Bu süreç hiç bitmeyecek sanırım” yerine “Bu günler geçecek ve daha güçlü biri olarak çıkacağım” deyin.

“Tüm planlarım aksadı, işlerim sekteye uğradı” diye değil “Benim dışımda gelişen olaylara etki edemem ama bireysel olarak yapabileceğimin en iyisini yapmanın huzurunu yaşıyorum” diye düşünün.

9) Krizi fırsata çevirin!

Evden çalışmak aslında yaşam kalitenizi artıran ya da işinizi kolaylaştıran bir fırsattır. Yol ve trafik olmadığından size fazladan zaman sağlar. Ulaşım, iklimle mücadele, iş yeri stresi ve yorgunluk gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Size kalan bu zaman ve enerjiyi hem ailenizle daha çok ve kaliteli zaman geçirmek hem de kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

İş bittiğinde ailenizle farklı etkinlikler yapabilirsiniz: birlikte mutfağa girmek, hep beraber eğlenceli egzersizler yapmak, oyunlar oynamak, kitap okuma akşamları düzenlemek…

Uzun zamandır iş yüzünden ertelediğiniz birçok kişisel gelişim fırsatı için de artık zaman planlamanız mümkün: online kurslar, okunacak kitaplar, yazılacak yazılar, çekilecek videolar…

* *

Bir olayı iyi ya da kötü yapan, sizin ona nasıl yaklaştığınızdır. Mesela ateş sizi yakabilir veya ısıtıp aydınlatabilir. Her şeyde olduğu gibi “evden çalışma” da doğru yaklaşım ve olumlu motivasyonla çok daha işlevsel ve olumlu bir sürece dönüşebilir. Bu ve benzeri önerilere siz de eklemeler yapıp bu süreci en verimli ve mutlu şekilde sürdürebilirsiniz.

Planınızı yapın, ortamınızı hazırlayın, kendinize inanın ve başlayın!

Canlı destek içinTıklayınız ...