Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir?

Blog

Tüm öğrenciler için “iple çekmek” deyiminin cümlede kullanım örneği aynıdır:

“Yaz tatilini iple çekiyorum.”

Sabırsızlıkla bekledikleri bu üç aylık tatil sürecinde sabah erkenden yollara düşmek, ödevler, sınavlar, stresler, projeler yoktur. Uzun süredir açık kalan ve birçok program üst üste açıldığı için hızı ve kapasitesi oldukça azalan bir bilgisayar için “restart/ yeniden başlat” ne ise öğrenciler için de yaz tatili odur diyebiliriz.

Bu uzun dönemi hem verimli hem de eğlenceli değerlendirmek mümkün:

1. Kaliteli dinlenin

Elbette tatilde öncelikle yapılması gereken şey iyice dinlenmek olmalı. Hem fiziksel hem de zihinsel bir dinlenme… Stresten ve yoğun tempodan uzak kalan öğrencilerin uyku, oyun, miskinlik, bilgisayar, arkadaşlarla zaman geçirme gibi uzun süredir hasret kaldıkları eylemleri hayata geçirmeleri son derece normaldir ancak bu “bol dinlenme ve bol bol eğlence” faslı tüm tatil boyunca sürmemeli, yerini giderek nitelikli hobilere, okumaya, kaliteli ve planlı zaman geçirmeye bırakmalı.

Özellikle uyku düzeninize dikkat edilmeli. Geç saate kadar oturup öğlene kadar uyumak, tatilin kaliteli yolda ilerlemediğini gösteren ciddi bir uyarıcıdır.

2. Ders eksiklerinizi hafif tempolu çalışmayla kapatın

Ders eksiği olan ve bu konuda kendini başarısız hisseden öğrenciler bu tatili açık kapatmak için bir fırsat olarak görmeli, hafif bir çalışma planıyla bu açıklarını kolayca kapatacaklarını unutmamalı. Elbette zorla, hemen ve baskıyla değil. Az az, motive ederek, stres yaratmadan… Önümüzdeki dönem Liselere Giriş Sınavına veya Üniversiteye Giriş Sınavlarına girecek öğrenciler de tatili “erken yol almak” için değerlendirebilirler.

3. Kitap okumanın sihirli formülünü kullanın

Okumak, başarılı öğrencilerin olmazsa olmazıdır. Yaz tatilinde okumamanın hiçbir mazereti yok üstelik. Öğrenci okuyacağı kitabı -kendi yaş seviyesine uygun olması ve çizgi roman olmaması koşuluyla- kendisi seçmeli. Çok basit bir hesapla, günde sadece 30 dakika ayırarak ne kadar çok okunabileceğini bulabiliriz: Ortalama hızda okuyan bir öğrenci yarım saatte yirmi sayfa kadar okuyabilir. Her gün 20 sayfa okumak, 90 günlük yaz tatilinde 1800 sayfa okumak demektir! Bu da ortalama 10 kitaba denk gelir. Yani günde yarım saatini kitap okumaya ayıran bir öğrenci, bir yaz tatilinde kitaplığının bir rafını doldurabilir.

Okuduğu her sayfanın kendisine kelime haznesi, anlama yeteneği, yorum gücü, dil becerisi ve genel kültür olarak döneceğini unutmamalıdır.

Günde sadece yarım saat!

4. Bir sanat ve bir spor dalında etkin olun

Yaz tatilinde yetenek ve ilgilerine göre bir spor ve bir sanat etkiliğini sürdüren öğrenciler hem eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecekler hem de farklı zeka türleri ve yeteneklerini tembellikten kurtarıp geliştirebileceklerdir. Enerjilerini ve zamanlarını doğru kullanmış olmaları da yaşam kalitelerini arttıracaktır.

5. Teknolojik krizi fırsata çevirin

Bilgisayarların, ellerden düşürülmeyen tablet ve cep telefonlarının olumlu kullanımı teknolojiden uzak kalmadan nitelikli zaman geçirmeyi sağlayacaktır. Örneğin ilgilerini çeken konulardaki internet bloglarını keşfedip okumaları, iyi ve bilgili oldukları konularda blog açıp yazmaları, telefonlarına becerileriini geliştirebilecek uygulamalar indirip oynamaları (kelime türetme oyunları, sudoku, yabancı dil geliştiren oyunlar, bulmacalar…) hem eğlenceli hem de faydalı bir çözüm olacaktır.

6. Hobi ve kültürel etkinliklere zaman ayırın

İlgisini çeken ama o ana kadar pek fırsat bulamadığı konularda hobi dergileri (fotoğraf, tarih, sinema, psikoloji…vb) alıp incelemeleri; iyi sinema filmleri izleyip bunlar hakkında eleştiri yazıları yazmaları; yaşadıkları şehrin doğal ve kültürel güzelliklerini görmek için gezmeleri; bir hobi kursuna katılmaları tatili verimli kullanmalarını sağlayacaktır.

Unutmayın, bir insanın boş zamanını nasıl değerlendirdiği, onun niteliği hakkındaki en önemli göstergelerden biridir.

Yaz tatilinin hem eğlenceli hem verimli geçmesi dileğiyle…

* Hürriyet gazetesinde 18.06.2020 tarihinde, Vatan gazetesinde 16.06.2018 tarihinde yayımlanmıştır.

Canlı destek içinTıklayınız ...