Koçluk Nedir?

Çağın En Güçlü Gelişim Aracıyla Tanışın

Koçluk Nedir? Modern çağın koşullarına uygun olarak, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, danışanı daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ona ilham veren, danışan ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir.

Koçluk süreciyle ilgili bilinmesi gereken temel yaklaşımlar şunlardır:

  • Koçluk, her insanın yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna, doğru yaklaşım ve bakış açılarıyla her danışanın potansiyelini ve performansını en üst seviyeye çıkarabileceğine inanır.
  • Koçluğun çağımızın en güçlü gelişim aracı olmasının sırlarından biri, danışanları yargılamadan, eleştirmeden ve yönlendirmeye çalışmadan tüm benliğiyle anda kalarak dinlemesidir. Koç, söyledikleriniz kadar söyleyemediklerinize de odaklanır. Alt yazılarınızı okur ve size yansıtır.
  • Koç sizin yerinize karar vermez, sizin ne istediğinizi sizden iyi bilemez, size “bunu yap, bunu yapma” diyecek bir sihirli küresi yoktur. Sizin isteklerinizi, kararlarınızı, değerlerinizi ve yeteneklerinizi keşfetmeniz için iç görü ve farkındalıklar oluşturur. Bunun için derin sorular sorar, güçlü geri bildirimlerde bulunur, ilham verir.
  • Size mutluluk ve başarı getirecek doğru hedeflerinizi bulmanızı, inanç kalıplarınızı sorgulamanızı, yolunuza çıkacak engelleri öngörmenizi, eylem planları oluşturup uygulamanızı sağlar. Bu süreç boyunca özgüven, motivasyon ve kararlılık başta olmak üzere tüm potansiyelinizi en üst seviye kullanmanıza destek olur.

Koçluk Ne Değildir?

Koçluğun Faydaları Nelerdir?

“Koçluk almak, hayatımdaki en doğru kararlardan biriydi.”

Eric Schimdt (Google CEO’su, 20.3 milyar $ servete sahip)

Dünyada Fortune 500 içerisinde yer alan şirketlerin neredeyse tamamının koçluk hizmetlerinden faydalandıkları bilinmektedir.

Özellikle Pfizer, Hilton, Facebook, Chic-fi-A, Coca Cola, Cisco, Microsoft, Best Buy, AT&T gibi dünya devleri koçluk hizmetlerinden ilk faydalanan büyük şirketlerdir.

Türkiye’de IMKB 30 içerisinde yer alan şirketlerin tamamı koçluk hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Yapılan araştırmalar (2019, PwC Turkey) koçluk alan kişilerin memnuniyet oranlarını şöyle gösteriyor:

Profesyonel Koçluk insanın hayatında birçok harika fayda yaratır: 

  • Kişinin hayatındaki zorluklara farklı ve yeni açılardan bakmasını sağlar,
  • Karar verme becerilerini geliştirir,
  • kişiler arası ilişkilerde etkinlik sağlar ve güveni arttırır.

Sadece bununla da kalmaz; koçluk almaya başlayıp devam edenlerin hayatında verimlilik, yaşam ve işinde memnuniyet ve ilgili hedeflere ulaşılması gibi konularda belirgin bir gelişme gözlenmiştir. 

Profesyonel koçluk kişinin potansiyelini en üst düzeye çıkarır ve dolayısıyla gizli üretkenlik kaynaklarının kilidini açar.

Sık Sorulan Sorular

Koç seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Koç seçiminde kriterler şunlar olabilir:
– ICF onaylı bir eğitim programından mezun mu? Dahası ICF unvanı ve üyeliği var mı?
– Aldığı diğer eğitimler ve nitelikleri nelerdir?
– Kendi hayatındaki başarı ve mutluluk yeterliliği başkasına koç olmak adına umut verici mi?
– Koçluk felsefesi ve deneyimi nasıl?
– Başarı hikayeleri neler?
– Sizinle uyumu nasıl?

ICF nedir? Neden önemlidir?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) dünyada koçlukla ilgili otorite sayılan kurumdur. ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder. ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

Koçluk kimler için uygun olmaz?

Tedavi gerektiren (şizofreni, madde bağımlılığı vb.) bir hastalık için koçluk değil psikiyatrist desteği almalısınız.

Yine doğrudan bilgi ve teknik yönlendirme beklediğiniz (yurt dışında okul seçimi, hukuksal süreçler, diyet listesi oluşturmak vb.) konular için ilgili konunun uzmanlarından danışmanlık almanız doğru olacaktır.
Koçluğu tüm bu profesyonel alanların yanında, koçluğun sınırlarını anladığınızdan ve koçluktan beklentinizi bu sınırlar içinde tuttuğunuza emin olduktan sonra, ek destek olarak elbette alabilirsiniz. (Psikiyatrik tedavi gören danışanlar için psikiyatristin onay vermesi ve koçla iletişim kurması gereklidir.)

Koçluk seansları nerede yapılmakta?

Koçluk görüşmelerinin gizlilik ve rahat hissetme esaslarına bağlı olarak tercihen sessiz, sakin ve dikkat dağıtacak unsurların olmadığı bir ortamda gerçekleşmesi gerekir. Biz koçluk görüşmelerimizi online olarak yapmayı son derece işlevsel ve pratik buluyoruz. Bunun yanında kimi koçluk görüşmeleri tercih ve şartlara bağlı olarak ofisimizde, danışanın evinde veya ofisinde, sakin bir kafe-restoran vb. yerlerde yapılabilmektedir.

Online koçluk almam mümkün mü?

Evet, mümkün. Ulaşım ve trafikle zaman kaybetmek istemeyen, dünyanın her yerinden evinin konforunda koçluk almak isteyen veya sosyal mesafeye dikkat eden danışanlarımız için esnek koçluk paketleri sunuyoruz. Zoom, Skype vb. görüntülü arama programları üzerinden koçluk görüşmesi yapıyoruz. Süre ve içerik olarak ise hiçbir farkı yok. Hatta teknik olanaklar açısından daha işlevsel ve pratik tarafları var. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Koçluk seanslarının süresi nedir?

Seans süremiz 50 dakikadır.

Koçluk almak istiyorum. Süreç nasıl işliyor?

Koçluk almaya karar verdiğinizde aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşmanız yeterli. Ön görüşmeyi telefonda yapıyoruz. Varsa sorularınızı da bu görüşmede cevaplıyoruz. İlk seans için randevu oluşturduktan sonra belirlenen gün ve saatte görüşmemizi gerçekleştiriyoruz.

Görüşmelerin gizliliği hakkında bilgi verir misiniz? ​

Koçluk görüşmelerinin temel ilkesi gizliliktir. Koç, danışan tarafından verilecek tüm bilgilerin, seans içeriklerinin, her türlü yazılı ve sözlü paylaşımların, seanslar sırasında alınacak notların gizli kalacağını taahhüt eder. Yasalar aksini gerektirmedikçe veya danışanın onayı olmadıkça hiçbir veri üçüncü kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmaz. Bu gizlilik taahhüdü ilk seans öncesi yazılı bir sözleşmeyle belgelendirilir.

Fatura veriyor musunuz?

Elbette. Umut Esen Eğitim & Danışmanlık, Gaziosmanpaşa Vergi Dairesine bağlı resmi bir firmadır. Yapılan tüm hizmetlerde makbuz kesilmektedir.

Kredi kartı ile ödeme mümkün mü?

Evet, tüm kredi kartı ile ödeme alıyoruz. 

Canlı destek içinTıklayınız ...